Horvth Jnos (1775-1845)
A falu tantja volt. Az ltalban aluliskolzott falusi tantk rni-olvasni tudsa majdhogynem elegendnek bizonyult a feladat elltsra. Gyermekei kzl az egyik a falu kovcsa lett.
Barcza Boldizsr, nagyalsonyi (1812-1895)
(Magyargencs, Vas vm., 1812. jan. 27. - Kustnszeg, Zala vm., 1895. pr. 1.) honvdrnagy
Barcza Boldizsr Vas megyei tblabr fia, a pozsonyi lceum elvgzse utn 1832-ben a cs. kir. 32. gyalogezred hadaprdja lett, majd 1833-tl a bcsi magyar nemesi testrsgnl teljestett szolglatot. 1838 nyarn alhadnagyi rangban lpett t a cs. kir. 62. gyalogezredbe, azutn pedig rvidesen a 2. huszrezredhez kerlt. 1842-tl ugyanitt fhadnagy lett, 1846-ban azonban kilpett a csszri hadseregbl. 1848 mjusban az elsk kztt jelentkezett szolglatra az jonnan szervezd honvdsgnl. A miniszterelnk a Pcsett alakul 8. honvdzszlalj szzadosv nevezte ki. Barcza Boldizsr 1849 prilisban lett a zszlalj parancsnoka, s alakulatval rendkvl vres csatkban vett rszt. Zszlaljt az 1849. jnius 7-i, ktyi csatban rtk a legslyosabb vesztesgek. Az alakulat helytllst s vitzsgt Kossuth Lajos kormnyzelnk sajt kezleg jutalmazta meg a 3. osztly rdemjel kitntetssel. A szabadsgharc leverse utn Barcza Boldizsrt Aradon lltottk hadbrsg el. Elbb ktl ltali hallra, majd tizenhat vi vrfogsgra tltk. 1852-ben amnesztival szabadult a munkcsi vrbrtnbl. 1853-ban telepedett le Zala megyben: elbb Kerecsenyben, azutn Csonkahegyhton, az 1860-as vek kzeptl pedig Kustnszegen lt, a Pap Istk-fle birtokon gazdlkodva. A kiegyezs utn tagja lett a Zala megyei honvdegyletnek. A kustnszegi temetben ll j sremlke napjainkban vrl vre a mrcius 15-i nnepi megemlkezsek sznhelye.
Hertelendy Mikls (1813-1877)
Szletett 1813. mjus 2. Pesten, meghalt 1877. december 4. Magyargencsen. Huszrezredes
Birtokos nemesi szrmazs, apja csszri s kirlyi ezredes, magyar. Mikls a bcsjhelyi katonai akadmin vgez. 1831-tl hadfi, 1846-tl fszzados a 6. huszrezredben. A Debrecenben llomsoz Wrtenberg huszrezredhez kerlt, 1846- ban fszzados.
1848 szeptembertl rszt vesz a Jellacic elleni harcokban s a pkozdi tkzetben.
1848 oktber 27. -tl rnagy, osztlyparancsnok a honvdsereghez csatlakoz ezrednl.
November 26-tl alezredes ugyanitt. A szabadsgharc tbb nagy csatjnak hse, Szolnoknl s Isaszegnl nagy szerepe volt a gyzelemben. 1849. janur 22. Perczelnek Ottinger elleni csatjban, Szolnoknl az ellensg ltal ersen tartott hidat elfoglalta, huszrezredvel az ellensg lovassgt tnkreverte, mirt t Perczel nyilvnosan megdicsrte s vitzsgrt elismerst fejezte ki. volt a szolnoki csata egyik legkivlbb hse. Szmos ms tkzetben is az ellensges lovassgot megszalasztotta. 1849. februr 26-tl ezredes, a 6. huszrezred parancsnoka, egyben hadosztlyparancsnok Perczel seregben, a ksbbi 2. hadtestben. Mjus 26-tl az jonnan alakul 19. huszrezred szervezsvel bzzk meg. 1949. oktber 3-n, a komromi vrban tette le a fegyvert. Menlevelet kapott, Kemeneshgyszre, apshoz kltztt. lete tovbbi rszben Magyargencsen vsrolt birtokn gazdlkodott. 1867/68-ban a Vas megyei honvdegylet tagja. Hallig visszavonultan l Vas megyei birtokn. Sremlke a magyargencsi temetben van. Felirata: Itt nyugszik HERTELENDY MIKLS huszr ezredes, szl. 1813. mjus 2. meghalt 1877. dec. 4. A felejthetetlen j atya emlkre emeltk hls gyermekei. Bke hamvaira!
![](//magyargencs.gportal.hu/portal/magyargencs/image/gallery/1343633848_89.jpg)
KROLYI ANTAL /Magyargencs, 1843. jl. 17. - ?/
alispn, kpvisel
Jogi tanulmnyai vgeztvel Vas vrmegye szolglatba lpett. Harminchrom vig szolglta azt elbb mint tiszti fgysz, 1891-tl mint alispn. 1901-ben orszggylsi kpviselnek vlasztottk. Lelkes tmogatja volt mindennek, ami Szombathely elrehaladst clozta. Nevhez fzdik a Szll Klmn utca megnyitsa. Rszt vett a szombathelyi lland sznhz ltrehozsban, a Vas megyei rvahz megalkotsban. A lovassgi laktanya, a pozsony-szombathelyi vast, a Vas megyei cukorgyr, a sznprtol egyeslet, a magyar nyelvalap, a kisdedv gyei fradhatatlan munkaert leltek benne. Szmos kzigazgatsi krdsekkel foglalkoz cikket rt "Egy alispn" lnven. 1895-ben rpiratot adott ki, amelyben a trvnyhatsgi reform krdst trgyalta.
![](//magyargencs.gportal.hu/portal/magyargencs/image/gallery/1346350881_29.jpg)
Sos Lajos (1879-1972)
Sos Lajos (Magyargencs, 1879. februr 6.-Budapest, 1972. augusztus 28.) zoolgus, a biolgiai tudomny doktora, az MTA tagja, a budapesti tudomnyegyetem blcsszettudomnyi karnak magntanra (1912. Nevhez fzdik a Krpt-medence puhatest faunjnak feltrsa. Knyve: A Krpt-medence Mollusca-faunja (1943).
![](//magyargencs.gportal.hu/portal/magyargencs/image/gallery/1343630163_53.jpg)
Vitz Vindornyalaki Hertelendy Mikls (1879-1962)
Vitz Vindornyalaki Hertelendy Mikls alezredes, 1879 mjus 31-n szletett a Vas megyei Magyargencs kzsgben.
Ktcsn Nermeskri Kiss Irma Mrival - Kiss Vilmos ktcsei gyvd lenyval kttt hzassga utn - telepedett le.
Szlei Hertelendy Gyula kirlyi tancsos, fldbirtokos - a szabadsgharcos huszr ezredes fia, s a lengyel szrmazs Szeliga Paula voltak.
Ngy elemi iskoljt Magyargencsen, az tdiket a kszegi Bencs gimnziumban vgezte.
A Freliskolt ketts kitntetssel vgezte. gy azonnal felvettk a Wienerneustadti Akadmira, ahonnan mint hadnagy Czernovitzba vonult be a Csszri s Kirlyi
14-ik huszrezredhez az akkori szoksoknak megfelelen kt sajt lval s felszerelssel. A lovagliskolt kitn eredmnnyel vgezte, majd az els nagy lversenyen mindjrt ngy djat is nyert. Ezen kvl Br Gemmingen ezredes tiszteletdjt is megkapta. Ez id tjt vvsban is remekelt. 1901-ben kard s trvvsban egy-egy aranyrem, egy ezstserleg tiszteletdjat aratott. Ksbb mg Bcsben 1902-ben, mint az ezred kldtte djlovaglsban jeleskedett, tbb rmet begyjtve. Kzben ellptettk a 10. sz. Mackensen huszrezred kapitnyv. Itt rte az I. vilghbor kitrse, a mozgsts.
A 10-es huszr ezred 1914 augusztus I9-n indult Szerbia ellen; Mitrovicznl tkeltek a Szvn. Innen azonban mr augusztus vgn Oroszorszgba kldtk az ezredet. Feladatuk hidak, fontosabb pontok vdelme az risi tlervel szemben. Nagy vesztesgek utn lett az els szzad parancsnoka. A lembergi csata utn a visszavonulst vdtk. Tbb eredmnyes tkzet utn kitntettk; az ezred els katonai rdemkeresztjt kapta. December elejn mr a Vistula partjt vdtk majd slyos harcok utn a vilghbor fordulpontjn a Limanovai csatban mint a Jabloneci magaslat vdje tnt ki. Ez az tkzet lltotta meg a tler Bcs fel tr tmadst. Ez utn tvette az 5. szzad parancsnoksgt a hbor vgig. A limanovai csata magyar gyzelmt december 11-n a Budapesti Ferencrendi templomban mai napig minden vben megnneplik.
A hbor befejezse utn mint rnagy nyugdjazst krte s mint alezredes helyeztk nyugllomnyba.
Budapesten 83 vesen elhunyt.
![](//magyargencs.gportal.hu/portal/magyargencs/image/gallery/1343630168_61.jpg)
Dr. Brcz Marcell (1884-1958)
Blcsszdoktor, magyar, latin s francia nyelvbl s irodalombl okleveles kzpiskolai tanr. A Ciszterci Dikszvetsg Pcsi Osztlynak titkra, a Balatoni Szvetsg, a Balatoni Gymlcstermesztk Egyesletnek s Pcs szabad kirlyi vros Iskoln kvli Npmvelsi Bizottsgnak tagja. A Magyar Knyvtrosok s Levltrosok Orszgos Egyesletnek tagja. Az I. oszt. a magyar nyelv, az V. s VI. oszt. a francia nyelv rendes tanra.
Szletett a vas vrmegyei Magyargencsen 1884. jnius 2-n.
Sremlke a Lczedombi temetben tallhat.
DEUTSCH Adolf (Magyargencs, 1888 - Tel-Aviv, 1953. mj.)
tanr, szakr. Jesivkat vgzett s rabbi lett, majd a bcsi egyetemen nyert tanri oklevelet s blcsszdoktori cmet. Megszervezte a budapesti izr. hitkzsg polgri fi- s lenyiskoljt, a hitkzsg iskolinak igazgatjaknt korszerstette a felgyelete al tartoz elemi iskolkat. Hazai s klfldi zsid folyiratokban szmos pedaggiai trgy rsa jelent meg.
Prof. Jakov Katz (1904-1998)
Trtnelemtuds, a Jeruzslemi Hber Egyetem volt rektora, szmtalan egyetem, kztk a Harvard vendgtanra, a szociolgiai megalapozottsg modern zsid trtnetrs megalaptja.
1904-ben szletett a Veszprm megyei Magyargencsen. Iskolit Ppn vgezte, s tbb magyar vallsos fiskolt ltogatott. 1934-ben vdte meg doktori disszertcijt a Frankfurti Egyetemen, mg azeltt egy nappal, hogy ezt egy zsid nem tehette meg tbb a nciv vl Nmetorszgban. Palesztinba vndorolva azokhoz - kztk annyi magyarhoz - csatlakozott, akik mg az llami lt eltt alapoztk meg az izraeli tudomnyos letet. Mveit nmetl, angolul s hberl rta.
1998. mjus 20-n 94 ves korban jeruzslemi otthonban hunyt el.
Dr. Szcs Istvn Vas vrmegye fispnja
(1944-ben Magyargencs dszpolgra)
Tizennyolc vet tlttt el a kzigazgatsban, igen magas rangban: volt fszolgabr, aztn Vas vrmegye fispnja. Tisztrl 1944-ben lelkiismereti okokbl lemondott. s a majd kt vtizedes kztisztviseli plyafutsa utn egy fillrrel sem volt gazdagabb, mint hivatalba lpsekor!
Ennyi taln elg is lenne egy nemes portr megrajzolshoz. Pedig letnek sok ms jellemzje is a pldaadk sorba emeli. Knyvek, tanulmnyok is rzik emlkt – de a leghvebben a nevnek s nemessgnek tovbbvivje: a fia. Stsch Imre dr., jogsz, Spanyolorszgban l, Marbellban. Rgen emigrlt – otthontalann tette, elzte az egykori kommunista diktatra. Hja, ilyen pedigrvel…
„desapmat, dr. Szcs Istvnt 1938. mrcius 9-n neveztk ki tzves fszolgabri mkdse utn Vas vrmegye fispnjnak. Amikor a nmetek 1944. mrcius 19-n elfoglaltk orszgunkat, azonnal lemondott a fispni tisztsgrl, mondvn, Magyarorszg a nmet megszllssal elvesztette szuverenitst. Istenem, milyen megrendt: a magyar llam szuverenitsa csak 45 v elteltvel llt megint helyre, amikor a szovjet hadsereg vgre kivonult haznkbl…”
A fispnok kzl Szcs doktor volt az egyetlen, aki ezzel a kockzatos lpssel mert tiltakozni a bevonuls ellen. Persze, a korszellemnek nehz volt ellenllni. m nem elszr mutatott btorsgot a megyei elljr, gy idzi fel fia a privt trtnelem lapjairl: „1938-ban, a fispni beiktat beszdben nagy civil kurzsit tanstott, hiszen az akkori zsidellenes lgkr ellenre kijelentette: »Vas vrmegye nem ismert felekezeti krdst a mltban, bizton remlem, gy lesz a jvben is.« Ilyen btorsgot tanstott ksbb grf Teleki Pl miniszterelnk, aki egy a fispnoknak tartott orszgos konferencin a trkp eltt llva gy fejtegette a hadi helyzetet: »Dacra a trkpen lthat risi hdtsoknak, a nmetek el fogjk veszteni ezt a hbort.« Erre az egyik fispn felcsattant: »De excellencid, hogy lehet ilyet mondani, hisz egsz Eurpa a lbaik eltt hever.« Mire Teleki Pl csak annyit vlaszolt: »s mgis elvesztik, mert Hitler r nem jrt soha klfldn.«”
A hajdani fispn munklkodsnak jeles llomsai voltak – emlkezik a fi. „Kevs falu van Vas megyben, ahol nem az idejben plt volna egy iskola, voda, orvosi, llatorvosi rendel lakhzzal, kultrhz. Mint rdekessget emltem meg, hogy mr 1935-ben, mg mint fszolgabr pttette meg a Vas megyei Onddon Magyarorszg els cigny iskoljt. Onddnak akkor 1100 lakosa volt, kztk 700 cigny. Mg ruht s cipt is osztottak a rszorul gyerekeknek, akiknek ezeket a holmikat naponta be kellett a tantnak mutatni, hogy szleik el ne adjk a ruhanemt Szombathelyen. Mindezek mellett fellpett a zsidk elleni atrocitsok elkveti ellen, s erre utastotta a Vas megyei rendrsget is.”
Nem kis szerepe lehetett ennek is abban, hogy a hatalomra kerl nyilasok megtorlsknt 1944 nyarn behvjk katonai szolglatra. „Fhadnagyi rendfokozatot viselt, ahogy az els vilghborbl – vitzsgrt ktszeres »kisezst« s egy »nagyezst« remmel kitntetve – hazajtt. Ids kora miatt ’44-ben mr nem kldhettk ki a frontra, kineveztk ht a zalabri lengyel tiszti meneklttbor parancsnokv. Ismeretes tny: utastsra a tborrsg nem akadlyozta meg a lengyel tisztek szkst, akik kalandos ton jutottak ki elszr Francia- majd Angolorszgba, s belpve a hadseregbe, tovbb harcoltak a nmetek ellen. A tbor ltszma ennek kvetkeztben megcsappant, a nmetek retorzija nem ksett: desapmat magyar katonaknt a nmet Gestapo 1944. oktber 19-n elhurcolta, s csak a hbor vgn szabadult ki a nmetek fogsgbl. A Gestapo, Heinz von Arndt SS-Scharfhrer vezetsvel kt fbne ellen nyomozott: egyrszt a lengyel tisztek tborbl val szkse okn, msrszt a zsidsggal szemben tanstott pozitv magatartsa miatt. Persze a hbor utn Rkosi s Kdr uralma sem kmlte meg, hiszen 1947-tl folyamatosan minden vagyont elvettk, 1951-tl mg nyugdjt is elvontk, 1952-ben pedig ki is teleptettk.”
Stsch Imre emlkezik. Van mit elsorolni. De – int bennnket – flre ne rtsk: „Nem apm rdemeit akarom csillogtatni a nagykznsg eltt. Csak rzkeltetni szeretnm mindazokkal, akik a kdri iskolban meghamistott trtnelmet tanultak, hogy mennyire ms volt az erklcs a 30-as s 40-es vekben Magyarorszgon.”
Hogy is kezddik ez az rs? – A fispn vagyona a lemondsakor egy garassal se volt tbb, mint hivatalba lpsekor.
![](//magyargencs.gportal.hu/portal/magyargencs/image/gallery/1346350879_78.jpg)
(www.magyarhirlap.hu/hullamter/peldabeszed.html)
Hczky Klmn
Nemes csengeri Hczky Klmn 1828.09.23-n szletett Magyargencsen s 1904.11.10-n halt meg Csabrendeken. Tanulmnyait Ppn vgezte a Reformtus Gimnziumban. 1848- ban Ppn bellt Perczel Mr seregbe s vgig harcolta a szabadsgharcot, fhadnagyi rangig jutott. Vmoscsaldon 1856-ban felesgl vette alsonyi Barcza Annt. 1875 s 1878 kztt Zala vrmegye orszggylsi kpviselje volt, majd az ezutn kvetkez idszakban a Zala vrmegyei Gazdasgi Bizottsg elnke s a Kzigazgatsi Bizottsg tagja.
1881-ben Csabrendeken nla prblta elkvetni els komolyabb rablst Savany Jska betyr. Az interneten tvesen megjelen trtnetekkel ellenttben nem a betyrkonvencit akarta Savany behajtani rajta, hanem a kvetkez trtnt: Hczky Klmn Magyargencsen l testvre, Hczky Sndor kifizetett Klmnnak 60.000 arany forintot, amit megtudott Savany egyik embere, Hczky Sndor erdsze. A tragikusan Bogyai Antal hallval vgzd sikertelen rabls trtnete tbb helyen megtallhat az interneten.
|